sreda, 26. junij 2013

Kriza je neizogibno pozitivna


Kriza je neizogibno pozitivna

Že dolgo priznani ekonomisti in filozofi opozarjajo, da je sistem v svetu vedno bolj naključen in nepredvidljiv. Ukrepi še vedno temeljijo na linearni predvidljivosti.
 

Navajeni smo na: 
  • analizo, 
  • izbiro iz nabora znanih ukrepov, 
  • aktivnost in bolj ali manj predvidljiv rezultat.
Žal to ne deluje več. Sistem je že tako nestabilen in kaotičen, da ga s takšnimi ukrepi pravzaprav še bolj destabiliziramo. 
Celotnega sveta pač ne moremo več izolirati pred delovanjem. 
Velja samo teorija kaosa. 
Zato se stalno ustvarjajo nepredvidljive razmere in »krize«. Vedno znova moramo na novo poizkušati in preprosto ugotavljati rezultate kaj nas bliža in kaj oddaljuje od željenega cilja.
Krize bodo in so vedno bile. So del življenja vsakega posameznika.


Koliko let že razmišljamo , da tako ne more iti več naprej.  
  • Hitrost dela je vratolomna.
  • Z obema nogama na plinu (včasih pa še na zavori ). 
  • Nadloga delovnega življenja- pomanjkanje časa. Pritisk.
  • Ko bi enkrat imel malo časa! 
  • Čas pravilno skrbeti za otroke. 
  • Ohranjati stare stike. 
  • V miru prebrati knjigo. 
  • In čas zase. Za svoje dobro počutje. Za počitek.
Torej: Zdaj imate čas! Zdaj lahko. Sedaj bi morali! Sprijaznite se.
Rešitev je sprejetje situacije in aktivno spopadanje s problemi.
Naredite nekaj. Pot na goro se začne s prvim korakom.

Nasveti za zmanjašanje pritiska: 

Načrtno vzdrževanje odnosov 

Iz različnih teorij so naši glavni motivatorji medosebno priznanje, spoštovanje, ljubezen, sprejetje, ugled…Želja po sprejetju in priznanju je tako globoko zakoreninjena, da je najbolj pomembna. Za to je to veliko bolj pomembno za ljudi kot le fizično posedovanje. Strah v krizi pa je ravno povezan z izgubo še največkrat tega kar fizično posedujemo. Za zmanjšanje strahu pred krizo je največkrat dovolj že, da se družimo z drugimi. Še bolj pomaga če svoj strah lahko izpovemo drugim, ki ga ravno tako doživljajo ali so ga že doživeli. Rezultat je krepitev sprejetja in večja moč za pozitivno delovanje.

Naši odnosi z drugimi so dejavnik, ki ima na naše dobro počutje trajni vpliv. Tudi fizične težave in bolečine, lahko lažje prenašamo, če nam drugi stojijo ob strani.
Naklonjenost je najmočnejše zdravilo.

 Čas, ki ga investiramo v vzdrževanje ali obnavljanje odnosov, je psihološko najboljša investicija časa. Vzdržujte odnose s prijatelji, ki so največje bogastvo. Lahko si poiščete tudi coacha, svetovalca, psihologa kogarkoli, ki mu lahko 100% zaupate in se izpoveste. 

Aktivnost namesto brezdelje

Če ste potrti, vam pomagajo že majhni uspehi. Zavedajte se, da trajno dobro počutje ne dosežemo v coni ugodja. Človek želi izzive in je narejen za njih. Lahko je to tudi čiščenje čevljev, ki se ga že dolgo izogibate. Delajte majhne korake.
Postavite si cilje nekoliko višje tako, da niso sami po sebi dosegljivi in se boste morali vsaj malo potruditi. To so strategije, ko ste potrti.


Čustvena resonanca

Razpoloženje se hitro prenaša iz osebe na osebo. Če je nekdo dobre volje, pozitiven krepi pozitivna čustva veselje, upanje, ljubezen se to prenese na druge. Isto velja za negativna čustva in stanja.
Smo družabna bitja. Človek sodi v socialno vrsto. V vseh fazah razvoja človeštva smo bili vezani na hordo, pleme, klan, … Izključitev je lahko pomenila smrt. Posameznik težko preživi sam. Pozitivne čustvene resonance, ki jih sproža druženje in pripadnost k skupnosti z drugimi, aktivira naše najgloblje občutke varnosti.
V času krize je to zelo koristno.


Čustveno (samo)upravljanje

Ko nas kriza enkrat ima, pridejo tudi slabi občutki, čustva: pesimizem, premaganost, skrb, malodušje,strah.S temi občutki se morate soočiti in ne bežati od njih. Občutite jih in pustite, da tečejo skozi vas. Strah lahko premagate tako, da mu pogledate v oči.
Vprašajte se: Kdo se tega zaveda? Opazujte svoje razmišljanje. Na ta način se boste razbremenili velikega dela slabih občutkov.

Telesne simptome negativnih čustev kot so lahko slabost, napetost, tresenje, tesnoba učinkovito sprostimo in celo odpravimo s tehnikami pravilnega dihanja, treningom, drugimi tehnikami sprostitve.
Glavni moto je postanite opazovalec opazovalca, torej samega sebe.

S treningom pozornosti boste počasi prišli kot veliko drugih do spoznanja, da gledamo svet skozi svoja čustvena očala in s tem počasi zmanjšali čustveni pritisk in se manj identificirali z svojimi čustvi. Strah popusti. Dojemate ga kot nepovabljenega gosta. Spoznate kako tako razpoloženje(dolgoročno) ali čustvo(kratkoročno) to kar resnično je obarva na svoj oz. vaš način. To je pot do pozitivnega razmišljanja.


Gibanje, telesna vadba

Naša čustva in razpoloženja čutimo preko telesa. Spremembe v telesu torej takoj vplivajo na naše duševno stanje. Zdrav duh v zdravem telesu. Celo že samo hoja po stopnicah ali hoja znižuje raven stresnih hormonov v krvi. Takoj se počutimo bolj uravnovešene.
Tek znano sprošča hormone sreče. Vadba joge tai chija Qi-gonga uravnava pretok energij po telesu, ki ravno tako povzroča večje ravnovesje v duhu in telesu.

Koncentrirano zavedanje sedanjega trenutka

Strah izvira iz negativnih pričakovanj kaj se bo zgodilo v bližnji prihodnosti na drugi strani npr. žalovanje izhaja iz bolečih spominov in misli o izgubljeni preteklosti.
Toda preteklost in prihodnost obstajata le v naši domišljiji. Nista realni.
Edina stvar, ki resnično obstaja, je sedanjost. Osredotočanje na samo to kar v  tem trenutku je nas osvobaja duševnih stisk in trpljenja. Samo v tem trenutku lahko aktivno kaj spremenimo.Če smo popolnoma predani in aktivni v neki dejavnosti in pozabimo na vse kar je okoli nas, smo v toku (flow).
Lahko pa tudi samo sedimo in nismo aktivni(telesno in miselno). To osredotočanje se pogosto imenuje meditacija.
Oboje je stanje 100% v sedanjosti in trenutku, ki nas osvobaja pritiska in strahu.


Preizkusite. Deluje.



Ni komentarjev:

Objavite komentar